Zapisz się do naszego newslettera!

Jak dbać o skórę dotkniętą AZS?

mar 5, 2021

Jak dbać o skórę dotkniętą AZS?

mar 5, 2021

azs oskóra

AZS, czyli Atopowe Zapalenie Skóry to przewlekła i nawrotowa, zapalna choroba skóry, obejmująca naskórek i skórę właściwą. Cechuje ją silne uczucie suchości skóry, swędzenie i umiejscowienie zmian skórnych w okolicach zgięciowych dużych stawów, grzbietów dłoni, stóp, na karku oraz na skórze głowy, ale może także obejmować całą powierzchnię ciała. Według Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych w Polsce obecnie atopowym zapaleniem skóry dotknięte jest prawie 15% dzieci. Każdego roku u niemal 20% nowonarodzonych dzieci diagnozuje się AZS. Początek rozwoju AZS przypada zwykle między 3 a 6 miesiącem życia. U ok. 40% dzieci objawy choroby całkowicie ustępują z wiekiem. U pozostałych chorych zdarzają się nawroty w wieku dorosłym. Ze względu na wrodzony charakter schorzenia może ono trwać wiele lat, bądź nawet całe życie. 

PRZYCZYNY AZS

Przyczyny Atopowego Zapalenia Skóry są nadal słabo znane, wiele czynników wciąż pozostaje nierozpoznanych. Zdiagnozowano jednak te, które predysponują do ujawnienia się choroby, przede wszystkim mają one charakter uwarunkowany genetycznie, ale także środowiskowy. O ile uwarunkowania genetyczne łatwiej wskazać, gdyż łączą się one z występowaniem AZS w rodzinie, zwiększając potencjalne ryzyko pojawienia się choroby, o tyle uwarunkowania środowiskowe są już znacznie trudniejsze do rozpoznania. Mogą nimi być zarówno alergeny pokarmowe, jak i te obecne w powietrzu, ale również ogólne zanieczyszczenie otaczającego nas środowiska – są to głównie związki chemiczne powstałe ze spalin, tworzyw sztucznych, pestycydów. Często czynnikiem wywołującym nawrót choroby jest przeziębienie, ogólne osłabienie organizmu, a także stres emocjonalny, który sam nie jest bezpośrednią przyczyną objawów, ale poprzez wpływ układu nerwowego może wyzwolić nawrót AZS u osoby chorej.

LECZENIE ATOPII

Najistotniejsze w leczeniu choroby jest postawienie prawidłowej diagnozy. Opracowano kryteria rozpoznawcze AZS (kryteria Hannifina-Rajki), które ułatwiają identyfikację schorzenia. Do rozpoznania AZS wystarczające jest spełnienie 3 spośród 4 głównych kryteriów, czyli: swędzenie skóry, typowe umiejscowienie zamian skórnych, przewlekły i nawrotowy charakter choroby, a także atopia w wywiadzie rodzinnym.  

Niestety leczenie AZS nie należy do najłatwiejszych, ponieważ jest długotrwałe i wymaga od pacjenta wiele cierpliwości. Leczenie przyczynowe polega na wyeliminowaniu z życia chorego alergenów powodujących zaostrzenie objawów AZS, można również podjąć próby odczulania pacjenta. Przy leczeniu objawowym poza lekami wskazana jest również fototerapia, metoda mokrych opatrunków, specjalistyczna odzież lecznicza, ale przede wszystkim najistotniejsza jest odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej. Sama farmakoterapia nigdy nie będzie w 100% skuteczna, jeżeli chory nie będzie prawidłowo dbał o kondycję swojej skóry.

EMOLIENTY NIE TYLKO PRZY AZS

Do pielęgnacji skóry dotkniętej Atopowym Zapaleniem Skóry wskazane jest używanie emolientów, tj. preparatów do stosowania zewnętrznego, które możemy uznać za coś pomiędzy lekiem a kosmetykiem, ale nie potrzebujemy na nie recepty, bowiem dostępne są one również w drogeriach. Emolienty zapewniają prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie skóry, skutecznie łagodzą objawy chorobowe i wspomagają proces leczenia w przypadku zaostrzenia zmian. Stosowane łącznie z preparatami sterydowymi skracają czas trwania terapii. W niektórych przypadkach pielęgnacja emolientami może być wystarczającą formą leczenia AZS. Emolitenty ponadto wskazane są, gdy borykamy się z problemem suchości skóry, nawet wtedy, gdy atopia nie jest trapiącym nas schorzeniem.

JAK DZIAŁAJĄ EMOLIENTY?

Emolienty tworzą i wzmacniają warstwę okluzyjną, ograniczają przeznaskórkową utratę wody (tzw. TEWL), zmniejszając suchość i szorstkość skóry. Ich dodatkową funkcją jest zmiękczenie naskórka (likwidacja uczucia swędzenia) oraz dostarczenie składników odżywczych suchej skórze (witaminy, minerały, mocznik NMF, kwas GLA).

Mechanizm działania emolientów za oillan.pl

Mianem emolientów określane są także stosowane w preparatach substancje aktywne:

  • substancje o charakterze okluzyjnym, stanowiące fizyczną barierę dla odparowywania wody, np. ciekła parafina,
  • humektanty (tj. związki o silnych właściwościach higroskopijnych), np. gliceryna,
  • substancje suplementujące lipidy występujące fizjologicznie w skórze, np. trójglicerydy kwasu kaprylowego i kaprynowego, olej z ogórecznika lekarskiego, olej sojowy i olej jojoba.

PIELĘGNACJA SKÓRY ATOPOWEJ

Przy AZS należy unikać czynników drażniących. Wyeliminować ze swojego życia szorstkie i wełniane ubrania, niestety nie powinno się posiadać zwierząt ze względu na sierść powodującą alergię, a także należy usunąć z pomieszczeń wszelkie materiały, który mogłyby powodować gromadzenie się na nich kurzu typu dywany, zasłony, firanki. Równie istotna jest dbałość o prawidłową wilgotność i temperaturę pomieszczeń, w których przebywa chory. Skóra atopowa nie lubi się z mydłem, dlatego do kąpieli zalecane jest stosowanie specjalnych preparatów. Kąpiele w emolientach powinny odbywać się przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Optymalna temperatura wody podczas kąpieli to 32 do 36°C, a czas przebywania w wannie nie może przekraczać 10 minut. Bezpośrednio po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę dotykając ręcznikiem (nie należy jej trzeć) i natychmiast nanieść na skórę odpowiedni preparat pielęgnacyjny – balsam, maść lub krem.

Efekt działania emolientów utrzymuje się na skórze ok. 4 godzin, dlatego zaleca się wielokrotną aplikację preparatów w ciągu dnia, szczególnie na eksponowane części ciała (twarz, dłonie, ręce). Preparaty pielęgnacyjne można wklepywać lub delikatnie wmasowywać. Przed aplikacją preparaty można schłodzić w lodówce, dzięki czemu uzyskuje się efekt dodatkowego łagodzenie uczucia świądu skóry.

OILLAN SPECJALISTYCZNE PREPARATY DO CODZIENNEGO STOSOWANIA

Jeżeli atopowe zapalenie skóry jest Twoim problemem, wsparcie w walce z chorobą znajdziesz w kosmetykach marki OILLAN z linii MED+. OILLAN to marka sygnująca dermatologiczny program pielęgnacji skóry:

  • niedojrzałej – noworodki i niemowlęta,
  • bardzo suchej i wrażliwej,
  • dotkniętej schorzeniami dermatologicznymi – AZS, łuszczyca, egzema, rybia łuska.

Gama hipoalergicznych emolientów OILLAN to recepta na skuteczne i bezpieczne przywrócenie równowagi skórze suchej, podrażnionej, wrażliwej i alergicznej. Specjalnie dobrane receptury zawierają substancje aktywne, które kompleksowo rozwiązują dysfunkcje skóry, przez łagodzenie zmian i profilaktykę powstawania nowych.

Przetestuj na swojej skórze jeden z preparatów marki OILLAN MED+, który znalazł się w boxie PURE BEAUTY. Jest to KOJĄCO-OCHRONNA EMULSJA DO MYCIA CIAŁA, która zawiera olej z awokado, olej arganowy oraz masło shea. Emulsja oczyszcza skórę, nie naruszając bariery ochronnej, chroni przed wysuszeniem i łuszczeniem się naskórka, niweluje świąd oraz łagodzi podrażnienia, szorstkość i zaczerwienienia. Znajdziesz ją w edycji CHARMING TIME, którą możesz już dziś zamówić TUTAJ.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostępne na stronie www.oillan.pl

Komentarze do wpisu

Komentarze na naszym blogu pochodzą tylko od zalogowanych użytkowników. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Może Cię zainteresować

Złuszczanie ciała w jagodowej-leśnej odsłonie – PEELING BODYBOOM

Złuszczanie ciała w jagodowej-leśnej odsłonie – PEELING BODYBOOM

Oczyszczanie ciała może być zwykłą rutynową czynnością, jakich wiele, jednak testując produkty z naszych PURE BEAUTY BOXÓW niejednokrotnie miałyście szansę zamienić ją w prawdziwy pielęgnacyjny rytuał. Wybierając kosmetyki zawsze kierujemy się chęcią obdarowania Was...

Pure Beauty