Dzisiaj pierwszy dzień wakacji i czas na ostatni wpis z cyklu #PURESUMMER! Przed nami chwile na słonecznej plaży, w górach czy też na uwielbianych przez nas wszystkich Mazurach. Niezależnie od tego, gdzie zamierzacie spędzać Wasze wakacje musicie pamiętać o kilku niezwykle istotnych zasadach. Niestety korzystając z urlopowego luzu często zdarza się nam o nich zapomnieć. Skutki mogą być naprawdę nieprzyjemne. Macie jakieś swoje złote rady i przepis na spokojny letni wyjazd? Czekamy na Wasze pomysły w komentarzach. Jesteśmy bardzo ciekawi, jakie są Wasze patenty.
ZADBAJCIE O HIGIENĘ PODCZAS WAKACJI
Brzmi bardzo banalnie? Jednak warto o tym przypomnieć i w podróży oraz podczas wakacji przestrzegać podstawowych zasad higieny. Zarówno w czasie kolonii, wyjazdów rodzinnych jak i spędzając czas na świeżym powietrzu ze znajomymi musimy pamiętać, że absolutną podstawą i żelazną zasadą jest dokładne mycie rąk. Pamiętajmy o tym jak najczęściej, a w szczególności po powrocie od kogoś lub z podwórka, po wizycie w toalecie czy też przed posiłkiem. Jeżeli nie macie możliwości umycia rąk, koniecznie zdezynfekujcie je specjalnym środkiem przeznaczonym do tego. W czasie pandemii normą stało się posiadanie rozmaitych żeli, sprayów czy chusteczek dezynfekujących. Wybór jest naprawdę duży, więc warto pamiętać o tym, aby zapakować taki asortyment do naszego bagażu. Przyda się zarówno na plaży, jak i w pociągu czy też restauracji.
UWAŻAJCIE NA WYSOKIE TEMPERATURY!
Jak wszystkim wiadomo wakacje to czas wzmożonych upałów. Przed nami ponoć kolejna fala niezwykle wysokich temperatur. Warto być zatem na to dobrze przygotowanym. Powodują one nie tylko nasz dyskomfort fizyczny, ale również mogą prowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Jeżeli zauważymy u nas lub u naszych bliskich występowanie nietypowych objawów związanych z przebywaniem na słońcu musimy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Pamiętajcie, że w upalne dni powinniśmy unikać wychodzenia na pełne słońce w godzinach 10.00-16.00. Jest to udowodnione naukowo, że właśnie w tym czasie promienie słoneczne są najbardziej szkodliwe. Musimy także pamiętać o stosowaniu podczas opalania kremów ochronnych z filtrem UV. Warto ubierać luźne, przewiewne, a także jasne ubrania. Będzie nam w nich znacznie chłodniej. Absolutną koniecznością jest też nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Często w okresie letnim u dzieci oraz niemowląt występują objawy przegrzania. Mogą pojawić się naprawdę w krótkim czasie, nie dając przy tym żadnych, wyraźnych objawów. Istnieje również możliwość wystąpienia udaru słonecznego. Dlatego podczas upałów powinniśmy zachować wzmożoną czujność. Jeśli po długim przebywaniu na słońcu pojawią się objawy, takie jak: zawroty głowy, stan podgorączkowy, nudności musimy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
BĄDŹCIE OSTROŻNI W LESIE
W letnim okresie wielu z nas wypoczywa spacerując po lesie. Należy koniecznie pamiętać o tym, że nie wolno wybierać się na wycieczkę do lasu w pojedynkę. Trzeba mieć na uwadze to, że jest to dla nas nieznany teren, a ścieżki są do siebie bardzo podobne. Bardzo łatwo jest się zagubić, dlatego pamiętajmy o posiadaniu telefonu, czy też zegarka z GPS, ewentualnie bardziej tradycyjnie możemy zdać się na kompas. Warto mieć przy sobie zawsze wodę mineralną oraz coś do przegryzienia. Przyda nam się to w wypadku, gdy się zagubimy i będziemy musieli poczekać dłużej na pomoc.
Obowiązkowo powinniśmy także uważać na kleszcze. Po każdym powrocie do domu z lasu musimy bezwzględnie bardzo dokładnie obejrzeć swoje ciało. Na kleszcze najczęściej możemy natrafić w trawach, paprociach, chwastach czy krzewach poniżej 1,5 metra. Szukają one żywiciela w godzinach porannych i wieczornych, kiedy słońce nie świeci zbyt mocno. Najczęściej występują w lasach liściastych i mieszanych, jak również na terenach zieleni miejskiej.
Warto wiedzieć, jak prawidłowo usunąć kleszcza. Poniżej przedstawiamy szybki instruktaż:
- specjalnym zestawem lub też pęsetą musimy chwycić kleszcza przy samej skórze, a następnie pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem,
- nie można smarować podrażnionego miejsca żadną substancją,
- trzeba niezwłocznie zdezynfekować miejsce ukłucia,
- należy obserwować miejsce wkłucia
- jeśli usunięcie kleszcza sprawia nam większe trudności, powinniśmy zgłosić się do lekarza.
UWAŻAJCIE NA SIEBIE NAD WODĄ
Pisaliśmy o tym szerzej w poprzednim artykule z cyklu #PURESUMMER (TUTAJ) i zachęcamy Was do przeczytania go. Zbliżające się ciepłe dni zachęcają nas do odpoczynku nad wodą. Niestety, ten sposób spędzania wolnego czasu może okazać się bardzo niebezpieczny. W czasie letniego wypoczynku musimy pamiętać, by wybierać tylko strzeżone kąpieliska, a także stosować się do poleceń ratowników. Pod żadnym pozorem nie wolno skakać do wody z pomostów, pojazdów wodnych oraz w nieznanych miejscach. Pamiętajmy, że korzystając z kajaka, łódki czy też roweru wodnego, obowiązkowo musimy mieć założony kapok, który zazwyczaj jest dostępny w wypożyczalni sprzętu wodnego. Jest to mały szczegół, a często może po prostu uratować nam życie. Pamiętajcie o tym, bo co roku tonie w Polsce naprawdę bardzo dużo osób, a wielu tragediom można zapobiec. Jeśli temperatura powietrza jest wysoka, a my jesteśmy mocno rozgrzani słońcem, pod żadnym pozorem nie wolno nam od razu wbiegać do wody. Trzeba stopniowo przyzwyczajać ciało do zmiany temperatury. Najpierw zmoczy ręce, nogi i kolejne części ciała, a potem stopniowo się zanurzać. Jeżeli jesteśmy zwolennikami rozmaitych materacy, nie wypływajmy za daleko od brzegu. Pogoda nad wodą może się bardzo szybko zmienić i możemy mieć problem z samodzielnym powrotem do brzegu.
Mamy nadzieję, że Wasze wakacje będą bezpieczne i udane. Warto pamiętać o tych kilku niezwykle prostych zasadach. Czekamy na Wasze relacje z urlopowych szaleństw, pamiętajcie, żeby oznaczać Wasze relacje #puresummer! Ponownie zachęcamy do polubienia naszych profili w mediach społecznościowych. Warto być na bieżąco z wszystkimi nowościami.
0 komentarzy