Zapisz się do naszego newslettera!

Krótka historia szminki do ust

lis 24, 2021

Krótka historia szminki do ust

lis 24, 2021

Jakim kolorem malowały usta gwiazdy kina niemego? Kiedy powstała pierwsza szminka i dlaczego za jej stosowanie groziła nieraz sroga kara? Mała, niepozorna, a tak wiele może zdziałać! W najnowszym boxie po raz kolejny mamy świetną szminkę marki Dr Irena Eris i z tej okazji zebraliśmy dla Was kilka ciekawych faktów o tym znanym symbolu kobiecości!

PO CO KOMU MALOWANIE UST?

Szminki do ust, które znamy dziś, mają historię nieco dłuższą, niż cały wiek, ale pierwsze dowody na malowanie ust sięgają nawet 70 000 lat wstecz. Badacze przypuszczają, że znaleziona w jednej z afrykańskich jaskiń bryłka ochry służyły właśnie do podkreślania ust. Z kolei około 5 000 lat temu, w starożytnej Mezopotamii do barwienia ust i powiek stosowano sproszkowane kolorowe kamienie półszlachetne. Za czasów Kleopatry używano karminowego barwnika pozyskiwanego z chrząszczy. Podkreślanie ust było i jest ważne. Po co to robimy?

W dzisiejszych czasach nie zadajesz sobie tego pytania, po prostu bierzesz szminkę i malujesz usta. Gdyby jednak mocniej się nad tym zastanowić, powody będą teraz inne, niż 20, 50 czy nawet 100 lat temu. Od zawsze chodziło głównie o podkreślenie ust kolorem, aby uwydatnić kobiece walory i przyciągnąć uwagę lub osiągnąć jakiś efekt. Dziś poza szeroką paletą barw, dbamy też (jeśli nie przede wszystkim) o kondycję delikatnej skóry warg, a skład szminek do ust został już wielokrotnie zmodyfikowany i ulepszony. Wróćmy jednak do początków i sprawdźmy, co oznaczało malowanie ust w minionych latach.

MALOWANIE UST NA PRZESTRZENI DZIEJÓW

Jeden z najmocniejszych przekazów, jaki symbolizowała czerwona szminka do ust to walka kobiet o swoje prawa na początku XX wieku. To właśnie wtedy stała się symbolem kobiecej niezależności i emancypacji. Nie zawsze jednak kończyło się to tak wielkim sukcesem.

Pół tysiąca lat temu, w Anglii, za noszenie na ustach koloru można było spłonąć na stosie. Kobiety z pomalowanymi ustami uznawane były za czarownice i nierzadko przedwcześnie kończyły swój żywot. Teraz wydaje się to nam nie do uwierzenia, ale takie kiedyś były realia.

Na szczęście dziś, w cywilizowanych krajach europejskich, szminek i pomadek można używać bez żadnych konsekwencji. Dodatkowo, dzięki dodatkom pielęgnującym, jest to wręcz zalecane, bez względu na porę roku.

PIERWSZA SZMINKA W OBECNYM KSZTAŁCIE

Pierwsza oficjalna pomadka do ust powstała w okolicach lat 80-tych XIX wieku i już wtedy zastosowano w niej olej rycynowy. Miała płynną formę i pędzelek, znany obecnie z błyszczyków do ust. Jednak dopiero 35 lat później szminkę w twardej formie zaczęto umieszczać w metalowych pudełeczkach z mechanizmem, który znamy do dziś. Wtedy również powstała czarna szminka, którą wysoko ceniły gwiazdy ekranu kina noir.  Dziś jednego możemy być pewni, mężczyźni najbardziej zwracają uwagę na usta w odcieniu czerwieni, co potwierdzają nawet naukowe badania.

A TYMCZASEM W NASZYM BOXIE…

…znakomita i już nieraz przez Was sprawdzona POMADKA MATUJĄCA REAL MATT LIPSTICK marki DR IRENA ERIS! Tym razem w efektownym odcieniu Abundant Fuchsia N° 610. Jej piękna, matowa barwa elegancko podkreśla usta głębokim odcieniem fuksji. Jest wyjątkowo odporna na ścieranie i rozmazywanie, nie wysuszając przy tym ust. Możesz liczyć na idealny, głęboki kolor nawet przez 5 godzin! 

Kremową formułę szminki wzbogacono lecytyną, witaminą E i witaminą C, które dodatkowo odżywią delikatną skórę warg, zapewniając jej ochronę przed czynnikami środowiskowymi. Będzie świetna na wyjątkowe okazje i znakomicie sprawdzi się zimą.

Czy poznałaś już nasz fanpage? Koniecznie tam zajrzyj, aby nie ominęły Cię atrakcyjne konkursy, ciekawostki i informacje o naszych najnowszych edycjach!

Komentarze do wpisu

Komentarze na naszym blogu pochodzą tylko od zalogowanych użytkowników. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Może Cię zainteresować

Pure Beauty