Zapisz się do naszego newslettera!

Fototyp skóry – czym jest i jak dobrać do niego idealny filtr przeciwsłoneczny?

maj 14, 2022

Fototyp skóry – czym jest i jak dobrać do niego idealny filtr przeciwsłoneczny?

maj 14, 2022

Nasz cykl #PURESUN wystartował już na początku maja, a jego głównym założeniem jest dostarczenie Wam najważniejszych i sprawdzonych informacji na temat opalania, które towarzyszy nam przecież każdego lata. Dziś przyszła pora na temat numer dwa i rozwianie kwestii naszego fototypu – czym właściwie on jest i jak na jego podstawie wybierać odpowiedni dla siebie kosmetyk. Nie zabraknie również niezwykle ważnej kwestii ochrony przeciw promieniowaniu UVA i UVB, dlatego kawa w dłoń… i koniecznie przeczytaj dzisiejszy post!

FOTOTYP A FAKTOR SPF – JAK TO WSZYSTKO ROZUMIEĆ?

Fototyp skóry to nic innego jak rodzaj karnacji, który jest silnie uzależniony od poziomu melaniny, czyli naszego naturalnego pigmentu w skórze. Fototypy na całym świecie dzieli się aż na sześć kategorii, z czego na naszych szerokościach geograficznych występują dokładnie cztery, o których warto dziś napisać. Czy wiecie, że to od konkretnego fototypu skóry zależy, na jak wysoki filtr SPF należy się zdecydować, by chronić odpowiednio swoją skórę? Bardzo często o tym zapominamy, dlatego poniżej przygotowaliśmy dla Was najważniejsze informacje:

  • Fototyp 1 – celtycki. Cechy charakterystyczne to przede wszystkim jasna, różowa skóra z widocznymi naczynkami, bardzo wrażliwa na promienie słoneczne i oparzenia. To również skóra alabastrowa tzw. porcelanowa. Fototyp celtycki posiadają osoby z naturalnymi blond i rudymi włosami. Zalecany filtr SPF50+ i całkowity zakaz opalania się.
  • Fototyp 2 – północnoeuropejski to z kolej jasna, różowo-mleczna skóra. Charakterystyczny fototyp dla osób z blond włosami i piegami. Łatwo ulega oparzeniom słonecznym, opala się na czerwono (bardzo rzadko na brązowo). Zalecany SPF50 i unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce.
  • Fototyp 3 – środkowoeuropejskim. Nieco ciemniejszy odcień skóry niż w przypadku pozostałych fototypów. Włosy w kolorze ciemnego blondu, jasnego i średniego brązu. Dłuższa ekspozycja na słońce może powodować zaczerwienienie, ale finalnie opalenizna staje się brązowa. Fototyp 3 jest najczęstszym fototypem Polek. Zalecana ochrona SPF to 30.
  • Fototyp 4 – południowoeuropejski. Ciemne włosy, ciemne oczy, dość śniada skóra. Łatwo się opala – zazwyczaj bezpośrednio na kolor brązowy. Rzadko ulega poparzeniom słonecznym. Zalecana ochrona SPF20 a nawet SPF15. Rzadko spotykana jednak w Polsce.

CZYM WŁAŚCIWIE JEST FAKTOR SPF I DLACZEGO NIE TYLKO ON JEST ISTOTNY?

SPF to nic innego jak skrót od określenia Sun Protection Factor, czyli współczynnika, który określa o ile czasu dłużej po zastosowaniu danego kremu z filtrem możemy przebywać na słońcu do momentu wystąpienia oparzenia. 

Pora na trochę matematyki dla zobrazowania tej definicji. Załóżmy, że bez stosowania odpowiedniego kosmetyku ochronnego zaczerwienienie/rumień/oparzenie pojawia się po piętnastu minutach od wystawienia danej partii na słońce to stosując filtr z SPF30 wydłużamy sobie ten czas razy 30, czyli w przeliczeniu 15 minut x SPF30 = 450 minut (7,5 godziny ochrony). Faktor SPF chroni jednak jedynie przed promieniowaniem UVB, czyli tym, które bezpośrednio powoduje efekt opalenizny, dlatego zawsze warto szukać na swoim kosmetyku również dopisku o ochronie przeciw promieniowaniu UVA. To niezwykle ważne! 

Dopisek UVA, którego „siłę” określa tzw. PPD (Persistent Pigmentation Darkening), czyli to tzw. współczynnik trwałego przyciemnienia skóry – tu również jak w przypadku SPF im większe PPD w danym kremie tym dłuższy czas ochrony przed fotostarzeniem skóry, rozwojem nowotworu, uwrażliwieniem jej na promienie i zburzenia pigmentacji.  Z perspektywy naszego zdrowa ochrona przed UVA jest dla nas najważniejsza.

Reasumując – pamiętaj, żebyś szukała kremów z filtrem, które chronią przed promieniowaniem zarówno UVB (odpowiadającego za opalanie i ewentualne poparzenia) i UVA (odpowiadające za nowotwory, depigmentacje, alergię i fotostarzenie), który będzie dobrany do fototypu Twojej skóry.

Mamy nadzieję, że tego lata inaczej podejdziesz do kwestii opalania i uzbrojona w wiedzę z naszego cyklu #PURESUN będziesz wiedziała, jak zachować zdrowie swojej skóry oraz jak dobierać odpowiedni dla siebie filtr ochronny. Pamiętajcie, że to jeszcze nie koniec – już za tydzień kolejna niezwykle ważna dawka wiedzy, dlatego śledźcie nas na bieżąco.

Komentarze do wpisu

Komentarze na naszym blogu pochodzą tylko od zalogowanych użytkowników. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

2 komentarze

    • Natalia

      Ja tak samo, szczególnie odkąd używam kwasów: przezorny zawsze ubezpieczony 🙂

Wyślij komentarz

Może Cię zainteresować

Pure Beauty